Wolfram Alpha - nowa forma wyszukiwania informacji
Wolfram Alpha za cel stawia sobie udostępnienie w formie elektronicznej całej usystematyzowanej wiedzy każdemu zainteresowanemu. Nie ogranicza też rodzaju zadawanych pytań. Na każde pytanie jakie zadasz, w zamyśle twórców tej wyszukiwarki, otrzymasz odpowiedź.
Jednak wartość wyszukiwarki nie leży w tym, że potrafi wygenerować odpowiedź, ale generuje odpowiedź potrzebą użytkownikowi. Wyszukiwarka z założenia powinna dostarczać informacji, których użytkownik potrzebuje. To założenie jest też najtrudniejsze do spełnienia, wymaga przewidzenia „co użytkownik miał na myśli” wpisując takie zapytanie do wyszukiwarki.
Jak z tym założeniem poradzili sobie projektanci wyszukiwarki Wolfram Alpha. Na początek jednak kilka informacji o obecnej wersji.
Możliwości wyszukiwarki
Pierwszą rzecz jaką daje się zauważyć to, że niezależnie od formy pytania wyszukiwanie informacji następuje szybko. Możliwe, że spowodowane jest to niewielką (na dzień dzisiejszy) ilością danych udostępnionych do przeglądania.
Druga sprawa, wyszukiwarka obecnie dostępna jest tylko w wersji angielskiej. Istnieją plany rozbudowy o kolejne języki w tym także łacinę. Jeżyk ten ma o tyle znaczenie, że większość informacji z dziedzin np. medycyny, biologi jest pierwotnie nazywana w tym języku. Umożliwia to uniknięcia błędów w tłumaczeniu poszczególnych zwrotów.
Informacje prezentowane są w formie przejrzystej tabeli wraz z rysunkami co powoduje, że łatwo odnaleźć interesujące nas rzeczy. Jeżeli chodzi o ich zawartość merytoryczną to Wolfram Alpha jest podzielony na konkretne obszary wiedzy.
Metoda klasyfikacji informacji
Jeżeli zadajemy pytanie, które zostanie sklasyfikowane jako (np. chemiczne) otrzymamy informacje z dziedziny chemii a nie o leczeniu depresji (przykład poniżej). Jedno zapytanie jedna odpowiedź. Jeżeli chcemy uzyskać informacji z innej dziedziny trzeba przeformułować zapytanie. Na dzień dzisiejszy łączenie słów (prozac + depression) nie daje wyników.
Na dzień dzisiejszy w zasobach Wolfram Alpha znajduje się:
- 10 bilonów informacji (oryginalny zapis: 10 trillion information)
- 50 tysięcy typów algorytmów i modeli
- 5 milionów linii kodu z Mathematica (wykorzystuje webMathematica i gridMathematica)
Mathematica jest zbiorem algorytmów umożliwiających zaawansowane modelowanie, symulowanie i wizualizowanie informacji.
W opinii twórców, światowe zasoby informacji są właściwie nieskończone i trzeba było od czegoś zacząć. Co nie oznacza, że zbiór informacji zawartych na serwerach Wolfram Alpha jest docelowy.
Plany rozwojowe
Plany rozwojowe przewidują dodawanie do zasobów wyszukiwarki kolejnych gałęzi wiedzy:
- tradycyjnej nauki
- ekonomii
- wiedzy popularnej i kultury
W niedalekiej przyłości Wolfram Alpha planuje udostępnienie interfejsu API. Stworzenie profesjonalnej i korporacyjnej wersji wyszukiwarki. Udostępnienie wersji mobilnej oraz na inne platformy.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz