Brytyjski "The Guardian" pisze o nim, że "zamknął świat w walizce". Tak, trzeba przyznać, że człowiek, który wymyślił laptopa, zmienił nasze życie nie do poznania i należy mu się wielki szacunek. Czy świat bez komputera w walizce byłby taki sam?
Bill Moggridge w 1979 roku stworzył pierwszego laptopa w takiej formie, w jakiej znamy go dzisiaj - zamykanej walizeczki. Pierwsze przenośne komputery powstawały wprawdzie już pod koniec lat 60., ale trzeba było kolejnych 10 lat, aby pojawił się pomysł genialny w swojej prostocie i ergonomii. Tak genialny, że GRiD Compass trafił na statek kosmiczny NASA oraz był wykorzystywany przez amerykańskie służby specjalne.
GRiD Compass - pierwszy laptop /Gadżetomania.pl
To, czy Brytyjczyk Bill Moggridge faktycznie był tym pierwszym, który stworzył komputer zamknięty w walizce, nie jest oczywiste (podobny design powstawał jednocześnie np. w Australii), ale z pewnością był absolutnym pionierem. Między innymi za to otrzymał 2010 Prince Philip Designers Prize - nagrodę przyznawaną od przeszło 50 lat za podobne wynalazki ułatwiające życie.
GRiD Compass wydałby się nam z pewnością znajomy z wyglądu, choć nie miał ani dysku twardego, ani napędu dyskietek, o płytach CD (wynalezionych mniej więcej w tym samym czasie) nie wspominając. Dla brytyjskiego "The Guardian", który opisuje historię Moggridge'a, oczywisty jest wiekopomny wkład designera w rozwój laptopów. Ale my, gwoli ścisłości, musimy oddać sprawiedliwość innym.
Pewnie nie byłoby GRiD-a, gdyby nie Dynabook powstały w latach 60. w laboratoriach Xerox PARC, stworzony przez Alana Kaya. Natomiast w latach 1981-82 w Australii powstał składany komputer Dulmont Magnum, który jednak do sprzedaży trafił 3 lata później. Tym samym wiele wskazuje na to, że kosztujący 8150 dolarów GRiD Compass 1100 stworzony przez Moggridge był pierwszym komputerem, który można było złożyć i przenieść.
Czy składane komputery to szczyt pod względem ergonomii i wygody użytkowania? Cóż, przyzwyczajenie robi z pewnością wiele, ale od czasu, gdy można tak łatwo przenosić tak bardzo zaawansowane i zarazem wygodne w użytkowaniu maszyny, z pewnością wiele w naszym świecie się zmieniło.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz